Δευτέρα 15 Ιουνίου 2009

Η ΕΡΤ ΕΠΙΣΚΙΑΣΕ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΗΣ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Η Ισπανία σκόρπισε τη Νέα Ζηλανδία στους...5 δρόμους, διαλύοντάς την με σκορ 5-0. Πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Φερνάντο Τόρρες, ο οποίος μέσα σε 17 λεπτά πέτυχε χατ-τρικ βάζοντας τέλος στο ματς από το 17ο λεπτό. Το πρώτο γκολ με άψογο πλασέ, το δεύτερο με πλασέ μέσα απ' την περιοχή και το τρίτο με φοβερή κεφαλιά. Το 4-0 έγινε σε ρυθμούς προπόνησης από τον Φάμπρεγκας πριν το ημίωρο. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τόρρες με φοβερή ενέργεια πέρασε δύο παίχτες κι έβγαλε τη σέντρα. Ο αμυντικός της Ν.Ζηλανδίας έκανε λάθος κι ο Βίγια δε δυσκολεύτηκε καθόλου να "γράψει" το τελικό 5-0 και να πάει στη δεύτερη θέση των σκόρερ της εθνικής Ισπανίας στην ιστορία (πρώτος ο Ραούλ με 44).

Αυτό που κρατάμε από τη βραδιά δεν είναι μόνο η εκθαμβωτική εμφάνιση της Ισπανίας. Είναι και η...γαϊδουριά της ΕΡΤ. Το ματς ξεκίνησε στις 21:30. Η κρατική τηλεόραση ξεκίνησε την μετάδοσή του κανά τέταρτο μετά τις 22:00. Επιτρέπεται? Έχουμε βαρεθεί να πληρώνουμε. Και για ποιο λόγο? Για να βλέπουμε το άθλιο ελληνικό πρωτάθλημα που έχει καταντήσει χειρότερο από ριάλιτυ? Περισσότερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα διάφορα τάλεντ σόου. Μήπως πληρώνουμε για να βλέπουμε Τσάμπιονς Λιγκ? Καλό κι αυτό...Μόνο Τετάρτες (γιατί τώρα μεσάνυχτα Τρίτης δε λέει...) και με άθλιες περιγραφές. Μία ο Παπαδημητρίου ο άχρηστος, μία ο Κατσαρός που λέει για όποιον σουτάρει ότι κάνει καλό ματς...αηδιάζουμε. Και στον τελικό έρχεται ο Βερνίκος να μας αποζημιώσει (πότε θα καταλάβετε πως οι περιγραφές του είναι απαίσιες?). Ε ρε Σωτηρακόπουλος που σας χρειάζεται...Τουλάχιστον υπάρχει κι ο Τσώχος που σώζει τα πράγματα. Μα είναι δυνατόν ρε σεις? Να δίνονται στην ΕΡΤ δεκάδες εκατομμύρια και να μας λέει έμμεσα πως είμαστε μαλάκες? Ε δε γουστάρουμε έτσι! Αν είναι ας βλέπουμε τους αγώνες μέσω ίντερνετ. Επίσης "δωρεάν". Τουλάχιστον, αν έχετε φιλότιμο, να μην επαναληφθεί. Αλλά απ' όσο έμαθα και στον αγώνα της Ιταλίας τα ίδια θα γίνουν, με 40 λεπτά καθυστέρηση. Το καλό είναι πως δικαιώνομαι που σας λέω καθυστερημένους...