Πέμπτη 21 Μαΐου 2009

ΣΤΗ ΣΑΧΤΑΡ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΥΕΦΑ

Η Σαχτάρ αναδείχτηκε νικήτρια στον τελευταίο τελικό του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, μιας και νίκησε με σκορ 2-1 τη Βέρντερ Βρέμης. Το κενό του Ντιέγκο πιθανόν να στοίχισε στους Γερμανούς, όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε στα σίγουρα. Η Σαχτάρ είχε καλή ευκαιρία στο 5' με τον Λουίζ Αντριάνο, ο οποίος έστειλε την μπάλα όξω από πλεονεκτική θέση. Το γκολ το έβαλε τελικά στο 25' εκτελώντας όμορφα τον Βίζε. Η Βέρντερ έφτασε στην ισοφάριση στο 35' μετά από δυνατό σουτ του Νάλντο το οποίο δε συγκράτησε ο Πιάτοφ. Ένα λάθος που τελικά δεν στέρησε το τρόπαιο στη Σαχτάρ. Το σκορ έμεινε 1-1 ως το τέλος του ημιχρόνου, με τη Σαχτάρ ελαφρώς καλύτερη. Στο δεύτερο μέρος (το είδα από το 75' και μετά) ο ρυθμός έπεσε και το ωραίο ποδόσφαιρο του πρώτου ημιχρόνου αποτελούσε παρελθόν. Η Βέρντερ σκόραρε 2 φορές, αλλά τα γκολ δεν μέτρησαν. Στην πρώτη περίπτωση σίγουρα σωστά, καθώς ο παίχτης που σέντραρε ξεκίνησε από θέση οφσάιντ. Στη δεύτερη περίπτωση ο Πιζάρο έκανε φάουλ όμως σε πολλά ματς το γκολ θα μετρούσε κανονικά. Ο Κανταλέχο στο τελευταίο ματς της διαιτητικής του καριέρας δε ρίσκαρε να πάρει λάθος απόφαση και δε μέτρησε το γκολ. Το γκολ της νίκης το πέτυχε η Σαχτάρ στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 97'. Συρτή πάσα-σέντρα του Σέρνα (και όχι ΣΡΝΑ όπως έγραφε κάποια εφημερίδα γιατί αυτό απλά δε διαβάζεται), σουτ, ασταθής επέμβαση του Βίζε και 2-1 για τη Σαχτάρ. Το σκορ παρέμεινε ως είχε και η Ουκρανία πανηγύρισε το τρίτο ευρωπαϊκό της τρόπαιο στην ιστορία της (έχει άλλα 2 η Ντιναμό Κιέβου), ενώ η Σαχτάρ το πρώτο της. Οι Ουκρανοί είχαν την τιμή και την τύχη να μείνουν στην ιστορία σε περίοπτη θέση, καθώς θα μπορούν πλέον να λένε πως αυτοί κατέκτησαν το τελευταίο κύπελλο ΟΥΕΦΑ της ιστορίας, μίας διοργάνωσης που έχει προσφέρει μεγάλα ματς, μίας διοργάνωσης στην οποία έχουν αγωνιστεί οι μεγαλύτερες ομάδες παγκοσμίως, μίας διοργάνωσης την οποία έχουν κερδίσει οι καλύτερες ομάδες στην ιστορία...