Τετάρτη 21 Ιανουαρίου 2009

ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Η ΙΝΤΕΡ

Η Ίντερ στο ντέρμπυ με τη Ρόμα στο Μεάτσα βγήκε νικήτρια με 2-1 και προκρίθηκε στους "4" του κυπέλλου Ιταλίας. Στην επόμενη φάση, η ομάδα του Μουρίνιο θα αντιμετωπίσει την Σαμπντόρια. Τα τελευταία χρόνια η Ρόμα και η Ίντερ βρίσκονταν αντιμέτωπες στον τελικό. Φέτος, που η αναμέτρησή τους ήταν νωρίτερα, χαμογέλασαν οι "νερατζούρι". Στο 10’ ο Αντριάνο με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Στο 20’ ο Στάνκοβιτς είχε δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αρτούρ απέκρουσε το πλασέ του Ιμπραΐμοβιτς σε τετ-α-τετ. Στο 25’ και το 30’ ήταν η σειρά του Τόλντο να εξουδετερώσει τις προσπάθειες των «τζιαλορόσι». Στο 58' η μπάλα βρήκε για δεύτερη φορά το δοκάρι, μετά από σουτ του Ιμπραΐμοβιτς. Στο 60' ο Ταντέι έφερε το ματς στα ίσια, όμως μετά από δύο λεπτά, στο 62', ο Ιμπραΐμοβιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασταθή απόκρουση του Αρτούρ. Στο υπόλοιπο του αγώνα, η Ρόμα δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
Προσωπικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο συμβαίνει με αυτήν την Ίντερ. Δηλαδή, πώς καταφέρνει αυτή η ομάδα να χάνει από την Αταλάντα και μάλιστα με 3 γκολ, ενώ κερδίζει τη Ρόμα? Και δεν είναι μία περίπτωση η "περίεργη", αλλά πολλές. Κυρ Μουρίνιο, άντε να βάλεις μυαλό κάποτε...